Я є Я, де Я є
про проєкт
“Я є Я, де Я є” - експериментальний мистецько-освітній проєкт зі створення дитячої вистави у форматі сучасного танцю в Україні за підтримки Українського культурного фонду. Режисерка і кураторка проєкту - Тетяна Тізенберг, виконавча директорка Totem Dance School (м. Київ).

Унікальність проєкту в тому, що співтворцями повноцінного цілісного культурного продукту виступили танцівники віком від 11 до 14 років у творчій взаємодії з представниками українського сучасного танцю і театру.

У липні 2021 року 36 юних учасників проєкту отримали практичні навички і теоретичні основи з хореографії, світлографії, сценографії, режисури, креативного мислення і історії танцю. Протягом чотирьох тижнів серпня 18 дітей-танцівників, використовуючи отримані знання, разом з дорослими митцями створили 50-хвилинний танцювальну виставу з нуля.

Прем’єра вистави про усвідомлення себе через бажання “Я є Я, де Я є” відбулась у Київському національному академічному Молодому театрі у вересні 2021. Учасники проєкту також отримали досвід реальних гастролей, artists talk і майстер-класів для місцевих танцювальних колективів, показавши виставу у містах Рівне і Кривий Ріг.

Відеозапис вистави доступний на сайті проєкту для всіх, хто хоче переконатись: творча співпраця відкритих до нового дорослих і талановитих вибухово-енергійних дітей приносить дивовижні плоди.

етапи проєкту
На відкритий конкурс до проєкту “Я є Я, де Я” відгукнулись 36 дітей-танцівників віком від 11 до 14 років. В липні 2021 у просторі Rizoma international residency у м. Бердичів відбулась двотижнева Освітня дитяча міждисциплінарна резиденція «ТУТ».
До команди педагогів долучились 12 професіоналів - хореографи, художник по роботі зі світлом, сценограф, мистецтвознавець, режисер, тренер з розвитку креативного мислення, фотограф.

Діти в інтенсивному, надихаючому на зміни темпі отримали знання і здобули навички з важливих мистецьких дисциплін: світлографії, сценографії, музики, режисури, креативного мислення. Багато дізнались з техніки композиції, історії танцю, віднайшли зв‘язок минулого з теперішнім і усвідомили, де сьогодні їхнє місце на цьому шляху.

Надзвичайно важливою складовою освітнього процесу стала його цілісність. Ми розібрали в деталях, як створюється культурний продукт у форматі сучасного танцю у світі і в Україні. Діти мали змогу відпрацювати всі набуті на лекціях знання на щоденних практикумах - від показу власних хореографічних етюдів до розробки елементів світлографії і ведення відеоблогів.

Резиденція «ТУТ» стала прецендентом цілісної мистецької освіти для дітей, які займаються сучасним танцем у нашій країні. Саме тут ми формували цілісне сприйняття, вчилися розрізняти деталі і мати уяву про те, які саме зв‘язки є між цими деталями. Це стало колосальним досвідом для дітей і педагогів - зібрати цілісну картину танцю.

У режимі 24/7 ми надихали та навчали одне одного головному: найцінніше у житті - бути самим собою, тим, хто присутній ТУТ, в моменті, тим, хто танцює своє життя.
викладачі
діти
В серпні 2021 року пройшла Творча дитяча резиденція “Я є Я” у просторі TOTEM DANCE SCHOOL (м. Київ). До неї долучилась половина учасників попереднього етапу - 18 дітей-танцівників та 7 дорослих митців. Вони стали співтворцями вистави і разом перетворили відкритість і досвід дорослих і жагу дітей до безперервної творчості на унікальний творчий продукт. Юні учасники мали можливість застосовувати попередньо набуті знання та вміння протягом 4 тижнів по 8 годин на день.
Ми поєднали потенціал нестримної дитячої фантазії з досвідом професіоналів різних мистецьких галузей. Разом ми створили повноцінну танцювальну виставу, для якої була розроблена оригінальна сценографія і костюми, написана музика, створена світлографія.

На ідею самоусвідомлення крізь призму своїх бажань нас надихнула всім відома казка “Семибарвна квітка” Валентина Катаєва. Але від її сюжету в нашій виставі майже нічого не залишилось: діти-персонажі беруть участь у магічній Грі, яка у 5-ти геймах пропонує різні обставини і обіцяє виконати у кінці будь-яке бажання переможця. Учасники Гри зустрічаються з випробуванням своїх бажань на справжність. Теми геймів: Ризик, Формат, Промінь, Страх і Пошук. Ми застосували широкий спектр інструментів виразності, притаманних сучасному танцю і театру. За допомогою геометрії форм та хореографії, світла, музики, відео-дизайну, через завзятість, пристрасть і талант наших танцівників, вистава говорить до глядачів про внутрішній світ підлітка - людини, яка прагне втілення свого бажання понад усе.

Виконуючи завдання Гри, учасники починають замислюватись над тим, чи було їхнє бажання дійсно ЇХНІМ, а не нав’язаним ззовні. Чи дійсно воно настільки сильне, аби заради нього чимось ризикувати або долати страхи. Хтось змінює бажання. Хтось утверджується в ньому.

Сценічний простір створив відомий український сценограф Богдан Поліщук, дизайн відео - медіа-художниця Світлана Житня, професійну роботу зі світлом разом з дітьми провів Євген Копйов, авторську музику написав саунд-дизайнер Іван Гаркуша. Задачею композитора було заговорити “мовою”, зрозумілою підліткам, щоб музика відгукувалася молоді. І, звичайно, постановча робота. Її здійснили троє відомих в Україні та за її межами хореографки: Кристина Шишкарьова, Ірина Плотнікова, Дана Сарман.
Термін був коротким, шлях - надзвичайно насичений, але ми впорались.
митці
діти
Тетяна Тізенберг
режисерка
Режисерка та кураторка проєкту, педагог-хореограф, авторка більш ніж 50 сольних і групових танцювальних мініатюр, 5 пластичних вистав, виконавча директорка “Totem Dance School” (м. Київ).
Кристина Шишкарьова
хореографка
Засновниця і художня керівниця Totem Dance Theatre і Totem Dance School. Авторка 12-ти вистав і більше трьох сотень мініатюр. Кураторка, викладачка сучасного танцю, лекторка, віце-президентка Всеукраїнської Асоціації "Платформа Сучасного танцю України". Лауреатка і членкиня журі численних міжнародних та всеукраїнських конкурсів.
Кристина Шишкарьова
хореографка
Засновниця і художня керівниця Totem Dance Theatre і Totem Dance School. Авторка 12-ти вистав і більше трьох сотень мініатюр. Кураторка, викладачка сучасного танцю, лекторка, віце-президентка Всеукраїнської Асоціації "Платформа Сучасного танцю України". Лауреатка і членкиня журі численних міжнародних та всеукраїнських конкурсів.
Дана Сарман
хореографка
Хореографка, перформерка, учасниця арт-проєктів та танцювальних вистав, педагог з контемпорарі і контактної імпровізації в Totem Dance School (м.Київ).
Ірина Плотнікова
хореографка
Хореографка, танцівниця, викладачка в Totem Dance School (м.Київ), авторка більш ніж 150 мініатюр, режисер та хореограф 5 вистав, лауреат премії «Молодій Хореограф» ZelenkaFest три роки підряд, кураторка курсу підвищення кваліфікації з contemporary dance для танцювальних шкіл у трьох містах України.
Ірина Плотнікова
хореографка
Хореографка, танцівниця, викладачка в Totem Dance School (м.Київ), авторка більш ніж 150 мініатюр, режисер та хореограф 5 вистав, лауреат премії «Молодій Хореограф» ZelenkaFest три роки підряд, кураторка курсу підвищення кваліфікації з contemporary dance для танцювальних шкіл у трьох містах України.
Богдан Поліщук
сценограф
Сценограф, художник, режисер. Автор 8 персональних всеукраїнських виставок сценографії та ілюстрації.
Євген Копйов
художник зі світла
Художник зі світла, викладач. Працює в НЦТМ ім. Леся Курбаса. Розробив освітлення для багатьох сценічних творів. З 2011 р. проводить семінар "Світлографія" для режисерів, хореографів та сценографів.
Євген Копйов
художник зі світла
Художник зі світла, викладач. Працює в НЦТМ ім. Леся Курбаса. Розробив освітлення для багатьох сценічних творів. З 2011 р. проводить семінар "Світлографія" для режисерів, хореографів та сценографів.
Іван Гаркуша
композитор
Композитор, саунд дизайнер вистав «Мій Орфей. Жан Кокто» , «Свідомість(Під)» від n`Era Dance Group (м. Київ) на фестивалі Zelyonka Fest (2020).
Прем’єра експериментальної вистави “Я є Я, де Я є” відбулась 19 вересня 2021 року в Київському національному академічному Молодому театрі. У залі був аншлаг. Спілкування глядачів з артистами і митцями вистави перетворилось на справжню розмову. Ми отримали щиру підтримку, тепло, цікаві питання і натхнення на майбутні звершення. Віримо, що самі надихнули всіх присутніх, дітей і дорослих, на щоденну творчість у власному житті.

Потім наша команда вирушила в невеличкий гастрольний тур. 25 вересня ми показали спектакль в Кривому Розі, 9 жовтня - у Рівному. Кожного разу зали були повними. Подивитись виставу створену дітьми і для дітей приходили хореографи, батьки і однолітки наших артистів. У Рівному дітей-глядачів була більшість залу. Це накладало на команду велику відповідальність.
Адже своїм головним завданням гастрольного туру ми бачили ціль - показати талановитим українським дітям та їхнім хореографам, викладачам, батькам, що створювати цілісну виставу непросто, але надзвичайно цікаво і важливо. Такий виклик дає юним артистам можливість усвідомити і випробувати власноруч всі аспекти створення сучасного культурного продукту, зрозуміти, чи справді їм хотілося б професійно займатись цим у майбутньому.

Одразу після показу вистав ми проводили artists talk, даючи нашим артистам і їхнім першим глядачам можливість навчитись спілкуванню одне з одним, прожити разом певну рефлексію від показаного і побаченого. Команда митців вистави організовувала також семінари для місцевих танцювальних колективів, щоб надихнути їх нашим досвідом і показати, що можна власноруч змінювати усталений підхід до творчої освіти. Повноцінна участь дітей в цьому процесі - надзвичайно важлива.

Поширюючи серед дітей та колег напрацьовані методики та відкриття, зроблені під час реалізації унікального мистецького проєкту, ми прагнемо сприяти розвитку більш якісної неформальної танцювальної освіти дітей в Україні.
прем'єра
тур
19 вересня 2021
Київський Національний Академічний Молодий Театр
м. Київ
25 вересня 2021
м. Кривий Ріг
Палац культури "Саксагань" Криворізької міської ради
9 жовтня 2021
м. Рівне
Рівненський міський палац культури "Текстильник"
В рамках проєкту «Я є Я, де Я є» вперше в Україні створено і опробовано новий формат показу - інтерактивна відеоверсія танцювальної вистави.

Онлайн трансляція відбулась 14 листопада 2021 року у співпраці з Open Theatre.
Інтерактивну взаємодію з глядачем забезпечила команда Digital Show.
Анонсування подальших показів в яких є можливість поливати на хід гри у виставі очікуйте на сторінках Totem Dance School у соціальних мережах.
команда проєкту
Тетяна Тізенберг

кураторка проєкту

режисерка

Наталя
Пальчик
менеджерка з комунікації
Наталія
Омельчук
менеджерка з логістики
Олександра Більчик
адміністраторка
Вікторія
Єфименко
асистентка керівниці проєкту
Кристина Шишкарьова
хореографка
Дана
Сарман
хореографка
Богдан
Поліщук
сценограф
Світлана
Житня
діджитал медіа дизайнерка
Анна
Думкан
дизайнерка
Катерина Павелко

копірайтерка,

засновниця 4Me Prodaction

Світлана
Житня
діджитал медіа дизайнерка
Анна
Думкан
дизайнерка
Катерина Павелко

копірайтерка,

засновниця 4Me Prodaction

Анастасія
Іванова

адміністраторка

Анастасія
Іванова
адміністраторка
Катерина
Скрагленко
фотографка
Катерина
Скрагленко
фотографка
проєкт реалізується за підтримки
партнери